KUIDAS VALIDA PARIMAT MELATONIINI HEA UNE JAOKS?

Tagasi
UNI
Postitatud: 16.06.2023

Seotud tooted

Kui tundide kaupa voodis lebamine või mitu korda öö jooksul ärkamine on Sinu igaöine võitlus, siis tead kindlasti, kui raske on hommikul värskelt tõusta. Igaüks, kes on kogenud vähemalt üht unetut ööd, teab, kui palju see järgmist päeva mõjutab.

Unekvaliteedile mõjuvad halvasti stress ja ärevus, vahetustega töö, vanus ning pikad lennureisid. Järgnevalt uurime, millist melatoniini preparaati valida, et leida tõhus lahendus nendele uneprobleemidele?

 

Milline on tervislik uneaeg?

Seda, kui pikk peab olema tervislik uni, mõjutavad mitmed asjaolud. Üks olulisemaid mõjutajaid on inimese vanus. Täiskasvanud inimene vajab 7-9 tundi ööund, et püsida terve. Seega, unevajadus erinevates eluetappides on veidi erinev:

  • imikud 12 – 15 tundi
  • väikelapsed 11 – 14 tundi
  • koolieelikud 10 – 13 tundi
  • kooliealised lapsed 9 – 11 tundi
  • teismelised 8 – 10 tundi
  • noored täiskasvanud 7 – 9 tundi
  • täiskasvanud 7 – 9 tundi
  • vanemaealised 7 – 8 tundi

Mis juhtub, kui magame liiga vähe?

Piisav uni on eluliselt tähtis, sest unepuudus ei põhjusta mitte ainult väsimust ja uimasust, vaid mõjutab negatiivselt ka meie võimet õppida ja keskenduda. Unepuudus kurnab meie immuunsüsteemi, rikub emotsionaalset tasakaalu ning suurendab stressi ja ärevust.

Juba pärast üht halvasti magamata ööd on meie stressi tundlikkus ja ärevus oluliselt suurenenud, mis omakorda mõjutab igapäevast elukvaliteeti. Seetõttu on eluliselt tähtis tagada kvaliteetne uni ja piisavad unetunnid igas vanuses, et anda kehale vajalik puhkus.

Millal tasub kaaluda melatoniini tarvitamist?

Krooniliseks unetuseks loetakse unehäireid, mis on kestnud kauem kui 1 kuu. Kõige paremad  tulemused saavutatakse, kui melatoniini tarvitatakse unehäirete korral, mis on kestnud alla 1 aasta. Pikaajalise unehäire korral võib soovitud toime saabuda 2-3 nädala möödudes.

Melatoniini kasutamine on õigustatud kohe, kui:

  • uinumine võtab aega 20 minutit või kauem
  • une säilitamine on raske ning öösel ärkad korduvalt üles
  • ärkad hommikul liiga vara või liiga hilja ega suuda end voodist välja ajada
  • vahetustega töö puhul, kui unerütm on häiritud
  • pikkadel lennureisidel

Millist melatoniini valida?

Apteekides on saada mitmeid melatoniini vorme – tabletid, melatoniini pihusti ehk sprei ja melatoniin kapslid. Oluline on teada, et melatoniin on rasvlahustuv ning seetõttu annab parima tulemuse ainult õli kujul melatoniin. Õli kujul melatoniini uinutav toime saabub juba 15 – 30 minuti jooksul, samas kui tablettide imendumine võtab oluliselt kauem aega ja neid tuleb võtta 1 – 2 tundi enne soovitud uinumist.

Melatoniini kapslid erinevad üksteisest ka annuse poolest. On oluline teada, et klassikaline annus une parandamiseks on melatoniin 1,99 mg. Kui see annus ei paku unehäirete korral leevendust 2-3 nädala möödudes, võib kaaluda annuse järk-järgulist suurendamist. Kui ka melatoniin 3 mg või melatoniin 5 mg ei paku soovitud tulemust, konsulteeri oma arstiga.

Millist melatoniini valida, kui ärevus ei lase uinuda?

Kas oled leidnud end keset ööd ärkvel, vähkremas teki all, pilku kellale suunates ja oodates hommiku saabumist? Kui Sinu sisemine maailm on täis möllu, emotsioone ja kiirelt rändavaid mõtteid, mis kontrollivad Sinu meeli ja takistavad uinumist, on aeg tegutseda.

Kui Sa ei suuda 20 minuti jooksul uinuda, võib see viidata mõõdukale ärevushäirele. Selleks, et saaksid rahulikult ja sügavalt magada, on oluline enne uinumist rahuneda. Kui unehäired on põhjustatud ärevatest mõtetest, siis melatoniinist enam üksi ei piisa hea une saavutamiseks. Tõhusat leevendust pakub kombinatsioon õli kujul melatoniinist ja taimsetest komponentidest – palderjan ja meliss.

Melatoniin on kehas loomulikult esinev unehormoon, mis reguleerib unerütmi ja aitab lühendada magamiseks kuluvat aega. Palderjan ja meliss on tuntud oma rahustavate omaduste poolest, mis  leevendavad stressi ja ärevust ning soodustavad lõõgastumist. Seetõttu aitab melatoniini kapslid koos melissi või õllest tuntud humalaga leevendada efektiivsemalt päevaseid pingeid ja soodustada rahulikku uinumist.

Millist melatoniini valida, kui vahetustega töö ei lase uinuda?

Öövahetustega töötamisega seotud unehäired ja sellega kaasnevad terviseprobleemid on oluline teema. Öösel töötavatel inimestel on suureks väljakutseks magamine päevasel ajal, kuna päevavalgus pärsib melatoniini tootmist. See omakorda raskendab uinumist päevasel ajal. Melatoniin on kehaomane unehormoon, mis aitab tõhusalt reguleerida une-ärkveloleku rütmi.

On leitud, et öötööl töötajad magavad päevaajal keskmiselt kaks tundi vähem. Sellest tulenevalt tekib ja kulmineerub väsimus, mille tulemusena langeb töö produktiivsus, keskendumis- ja otsustamisvõime ning suureneb haiguspäevade arv kui ka tööõnnetuste esinemissagedus.

Kui vahetustega töötamisel tunned, et ei puhka enam nii hästi välja kui varem, on see märguanne, et organism ei suuda enam ebaregulaarse puhkeajaga toime tulla. Kiiremaks uinumiseks ning sügava ja pikema une saavutamiseks päevasel ajal vali õli kujul melatoniini kapsel koos looduslike koostisosade – melissi või humalaga.

Õli kujul melatoniini kapsel kiirendab oluliselt uinumiseks kuluvat aega, isegi päevavalguse ajal. Meliss ja humal aitavad tõhusalt öötööst tulenevaid unehäireid leevendada ja sügavamat und soodustada. Selline kombinatsioon vähendab tõhusalt ärevust ja stressi ning aitab saavutada paremat unekvaliteeti päevasel ajal.

 

Millist melatoniini valida, kui vanusega on langenud unekvaliteet?

Vanemate inimeste jaoks on katkendlik ööuni ja unetus üks sagedamini esinevaid terviseprobleeme, kuna keha vananedes väheneb unehormooni melatoniini tootmine ja melatoniini mõju unele. See omakorda põhjustab unehäireid ja ärkamist varajastes hommikutundides. Lisaks suureneb koos menopausiga ärevuse ja depressiooni esinemissagedus, mis omakorda suurendab unehäireid. Seetõttu on oluline samaaegselt keskenduda nii ärevuse sümptomite leevendamisele kui ka une kvaliteedi parandamisele, et tagada heaolu ja piisav puhkus.

Hea tervise jaoks on vanematel inimestel oluline magada 7 – 8 tundi kvaliteetset und. Kvaliteetne uni on sügav ja katkematu, tagades piisava energiataseme ning vaimse ja füüsilise heaolu päeval. Vähesed unetunnid seevastu nõrgestavad immuunsüsteemi, mälu ja keskendumisvõimet. Uuringud on näidanud, et pikaajaline unepuudus ja vähesed unetunnid suurendavad vanemas eas dementsuse riski. Seetõttu on oluline pöörata tähelepanu une kvaliteedile võimalikult varakult, et toetada tervist.

Uneprobleemide all kannatavad inimesed võiksid kaaluda õli kujul melatoniini kapsleid koos rahustava melissi või humalaga, kui esimest lahendust uneprobleemide leevendamiseks, enne kui pöörduda retseptiravimite poole. See terviklik kombinatsioon aitab rahuneda, lõõgastuda ning parandada une kvaliteeti. Melatoniini kombinatsioon melissiga või humalaga aitab nautida sügavat ja kosutavat und, mis omakorda toetab tervist ja elukvaliteeti.

Millist melatoniini valida pikkadel lennureisidel?

Reisimine pakub meeldivaid elamusi, kuid võib kaasa tuua väljakutseid, eriti seoses unega. Jet lag ehk ajavööndi vahetusega seotud uinumisraskused tekivad reisides erinevate ajavööndite vahel ning sümptomid nagu peavalu, väsimus, unetus, meeleolumuutused ja keskendumisraskused võivad kesta mitu nädalat.

Kuigi organism lõpuks kohaneb uue ajavööndiga, on olemas tõhus viis lennureisi ajavahetusega seotud unehäirete leevendamiseks. Üks selline võimalus on kasutada melatoniini õlikapslit koos humala ja melissiga.

Kui melatoniini kombineerida humala ja melissiga, tekib võimas kombinatsioon, mis aitab kiiremini kohaneda uue ajavööndiga ning vähendada jet lagist tingitud sümptomeid ja unehäireid. Melatoniin on kehaomane hormoon, mis reguleerib une ja ärkveloleku rütmi ning aitab organismil kiiremini uue ajavööndiga kohaneda. Palderjan ja meliss rahustavad närvisüsteemi ning aitavad lõõgastuda ja paremini magada.

Vali melatoniini preparaat targalt ja ole terve!

Seotud artiklid

MILLISED ON MADALA TESTOSTEROONI TASEME SÜMPTOMID?

Oled tähele pannud, et mõned mehed näevad vananedes paremad välja kui teised? Nende enesekindlus, energia ja füüsiline vorm püsivad vaatamata aastatele. Mis on nende saladus? Suures osas peitub vastus testosteroonis – hormoonis, mis mängib keskset rolli mehelikkuse säilitamisel.

ASHWAGANDHA – TÕHUS MEELERAHU TOETAJA

Tänapäeva kiire elutempo ja pidevad kohustused seavad meid silmitsi pideva stressiga. See ebameeldiv kaaslane õõnestab järk-järgult nii vaimset kui ka füüsilist heaolu, pannes proovile isegi tugevaimad.

KUIDAS VÕTTA MELATONIINI, ET SELLEST KASU OLEKS?

Melatoniin on kehaomane hormoon, mida kasutatakse uinumise kiirendamiseks ning ööune parandamiseks. Millal tasub kaaluda melatoniini tarvitamist?

HALB UNI + PINGELISED PÄEVAD = ÄREVUSHÄIRE

Millal saab ärevusest ärevushäire? Millised on ärevushäire sümptomid?